Neden Karton Kutuları ve Kartonları Seçiyoruz

Karton kutu ve koli endüstrisinin anlatacak harika bir hikayemiz var. Kartonlar yenilenebilir bir kaynaktan yapılır, gübrelenebilir ve üretim emisyonlarını azaltarak kolayca geri dönüştürülebilir.
Karton üretimi için kullanılan orijinal hammadde, sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan elde edilen odun lifidir. Ek olarak, kullanım ömrü sonunda kartonlar toplanıp geri dönüştürülür ve ikincil bir hammadde oluşturur. Avrupa'daki kartonların yaklaşık %49'u saf elyaftan ve %51'i geri dönüştürülmüş elyaftan yapılmıştır.

Tedarik zinciri boyunca güvenlik giderek daha önemli hale gelmektedir. Karton kutular, hem gizli hem de açık teknolojilere dayanan çok çeşitli güvenlik sistemlerini içerecek şekilde tasarlanabilir. Tasarımlar, çocuklara karşı koruma veya etiketleme mekanizmaları, yaratıcı yapısal tasarım ve ayrıca baskı ve mürekkep sistemi teknolojileri aracılığıyla diğer güvenlik avantajlarını içerebilir. Bu sistemlerin çeşitliliği, marka sahiplerine ve perakendecilere daha yüksek düzeyde güven sağlayarak kayıpların azaltılmasına da yardımcı olur. Artan sahtecilik sorunu, kağıt ve karton üreticilerinin sahip olduğu teknolojiyi kullanarak da yardımcı olabilir ve bu da tüketicilere satın aldıkları ürünlere güven verir.

Kartonlar, tüketici tarafından satın alma noktasında ödenen fiyatın çok küçük bir yüzdesine katkıda bulunur – çoğu ürün için %5'ten az ve ilaçlar gibi bazı ürünler için %0,1'den az. Ambalaj olmasa fiyatlar düşer mi? Hayır – fiyatlar yükselir! Modern ambalajlamanın faydaları olmadan, süpermarketler şimdi sundukları ürün yelpazesini taşıyamaz, depolayamaz ve teşhir edemez ve satış noktasında elleçleme ile birlikte nakliye ve depolama maliyetleri kaçınılmaz olarak artacaktır. Ambalajın üretimi ve kullanımının bir sonucu olarak çevresel etkisi, nihai olarak elden çıkarılmasının sonuçları ile birlikte, özellikle gıda gibi daha pahalı kaynakların israfını önlemede sağladığı faydalarla dengelenmelidir.

Kartonlar da dahil olmak üzere paketleme, üretilen mallara gömülü kaynakları korumanın anahtarıdır. Bu, özellikle gıda atıkları ve israf edilen kaynaklar konusunun bir öncelik haline geldiği gıda endüstrisinde geçerlidir.

Karton ambalaj, bir ürüne değer katar; gıda israfını azaltarak genel kaynak verimliliğini artırmak. Gıdaları koruyarak ve gıda israfını azaltarak kartonlar, daha sürdürülebilir tüketime katkıda bulunur ve modern, kolaylığa dayalı yaşam tarzlarımızı mümkün kılarak topluma fayda sağlar. Avrupa'da üretilen katlanır kartonların %62'si gıda paketlemek için kullanılmaktadır.

Karton endüstrisinin esas kaynağı, doğal, yenilenebilir ormandır. Kağıt ve karton endüstrisi tarafından kullanılan Avrupa ormanları sürdürülebilirdir. Her yıl yeni büyüme, 500.000'den fazla futbol sahasına eşdeğer bir alan tarafından hasat edilen ahşabı aşıyor. Avrupa ormanlarının hacmi 1950'den 2000'e iki katına çıkmıştır.

Kağıt ve karton ambalajların toplanması ve geri dönüştürülmesi kolaydır. Geri dönüştürülmüş karton üretiminde, elyaflar, geri dönüştürülmüş ürünler için değerli bir hammadde sağlayan işlenmemiş elyaf ürünlerinden gelen taze elyaf girişi ile 25 defadan fazla geri dönüştürülebilir. Geri dönüştürülmüş içerikli ambalajların üretimi, işlenmemiş lifler olmadan mümkün olmazdı ve hem ekonomik hem de ekolojik olan uygulanabilir bir lif döngüsü ancak birincil ve ikincil liflerin pazarında eşzamanlı bir varlıkla sağlanabilir.

Karton mukavva üreticileri, daha az ahşap ve enerji kullanarak ve böylece kaynak açısından daha verimli hale gelerek sürekli iyileştirmeyi amaçlar. Ayrıca, daha hafif temel ağırlıkların geliştirilmesi, toplamda daha az ambalaj kullanımı ve daha az atık anlamına gelir.